Jak zawiesić telewizor plazmowy na ścianie z płyt g-k

3329 ‎wyświetleń 1 komentarz

Obecne na rynku stosunkowo od niedawna telewizory plazmowe mają wielu zwolenników. Urządzenia te mają grubość zaledwie kilku cm, zaś dostępne przekątne ekranów, do 60 cali,  pozwalają na dobranie urządzenia zarówno do dużego salonu, jak też do znacznie mniejszych pomieszczeń.

Często telewizory plazmowe zawiesza się na ścianie, zaś w pomieszczeniach o nowoczesnym wystroju oraz w lokalach (puby, bary itp.) u sufitu. Do ich mocowania służą specjalne uchwyty, których  oferta jest duża.
Należy wybrać uchwyt odpowiedni do wielkości i wagi urządzenia, ale to nie wszystko. Telewizor bowiem może być zamontowany nieruchomo, lub umożliwiać obracanie go i pochylanie.

Na ścianie
Najprostsze uchwyty służą do zawieszenia telewizora na ścianie w pozycji stałej. Składają się z trzech elementów połączonych w literę H. Montuje się je do ściany, a do nich telewizor. Uchwyty takie, zależnie od modelu, mogą wytrzymać obciążenie nawet 100 kg. Wybierając uchwyt należy dokładnie przeczytać opis, bowiem wiele z nich nie jest przeznaczone do montowania na lekkich ściankach ze szkieletem metalowym, w tym na ściankach gipsowych oraz zbudowanych z pustaków.

Najpierw należy przykręcić telewizor do uchwytu, korzystają z odpowiednich śrub. Te zaś mogą być różne, zależnie od rodzaju gwintu na tylnej obudowie urządzenia. Panel telewizora przykręca się czterema śrubami.  Przykręcając uchwyty należy zadbać o ustawienie ich na takiej samej wysokości (w stosunku do poziomych krawędzi panelu) oraz równolegle do jego krawędzi bocznych. Do ściany z betonu lub innego materiału o wystarczającej nośności. konstrukcję mocuje się za pomocą  wkrętów z kołkami rozporowymi.
Telewizor plazmowy można także łatwo zamocować do ścian z płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych, OSB lub innych, o ile są one mocowane do drewnianej konstrukcji wsporczej. Płyta musi być przymocowana do dwóch słupów drewnianych, znajdujących się w rozstawie min. 40 cm. Otwory służące do zamocowania uchwytu muszą znaleźć się w środkowej części słupka, w równej odległości od jego krawędzi. Uchwyty z telewizorem mocuje się do kawałka płyty i przykręca do słupków.

Podczas wieszania urządzenia ścianach wykonanych z cegły i betonu, płyt betonowych należy nawiercić 6 otworów, po trzy w górnym i w dolnym rzędzie. Również w tym przypadku odbiornik mocuje się za pośrednictwem podkładu z płyty. Należy przy tym dopilnować, aby sąsiednie otwory w poziomie były odległe od siebie o co najmniej 15 cm.

Pod sufitem

Jak wspomniałem, możliwe jest także powieszenie naszej plazmy pod sufitem. Takie rozwiązanie szczególnie efektowne jest we wnętrzach nowoczesnych i oszczędnie urządzonych.
Również uchwyty przeznaczone do mocowania urządzenia w tej pozycji mają wytrzymałość do kilkudziesięciu kilogramów. Umożliwiają też łatwą regulację pochylenia odbiornika, najczęściej w granicach 20 stopni.
Uchwyty są przeznaczone do montowania na ścianach o odpowiedniej nośności i nie nadają się do użycia w przypadku sufitów podwieszanych, z płyt gipsowo-kartonowych lub do innych lekkich konstrukcji.
Po przymocowaniu uchwytu do sufitu, do samego powieszenia telewizora będzie potrzebna nam pomoc. Powiesić możemy odbiornik plazmowy o przekątnej do 60”, zaś uchwyt pozwala na zawieszenie na rożnych wysokościach, w granicach od 60 cm do 1,5 m.

Wybierając miejsce i wysokość montażu musimy pamiętać, iż odbiorniki plazmowe mają zazwyczaj dużą przekątną, co z kolei narzuca ograniczenie, jeśli chodzi o możliwość wygodnego (i zdrowego) oglądania telewizji. Przykładowo podajemy, że obraz na ekranie o przekątnej 42” można oglądać z odległości 160 cm.

Pochylone i obrotowe
Oprócz wymienionych, można kupić także uchwyty umożliwiające pochylanie i obracanie odbiornika. Jeśli wybieramy montaż na ścianie lub suficie, warto zadbać o ukrycie przewodów podłączeniowych, antenowych itp. Warto też od razu zaplanować kącik audio-wideo i podłączyć również w sposób możliwie niewidoczny inne urządzenia, takie jak np. odtwarzacz DVD i wieżę. Warto przy tym skorzystać z systemów lekkiej zabudowy z płyt g-k, które są łatwe w montażu, a ukryte pod powierzchnią ścianki są niewidoczne.

Podobne mocowania są przeznaczone do telewizorów LCD, które są od plazmowych o tyle wygodniejsze, iż mogą być umieszczone nawet w nasłonecznionym miejscu. Ciekłe kryształy niwelują bowiem odblaski, które przeszkadzają w oglądaniu programu.

Uchwyt z regulacją dół/góra – regulacja w płaszczyźnie pionowej przeważnie w zakresie od -15 do +15 stopni)

uchwyt1

Uchwyt ścienny z możliwością regulacji w poziomie (obrotu) do 150 stopni (75 stopni w każdą  stronę). Opcja obrotu o 90 stopni pozwala na ustawienie telewizora prostopadle do ściany (fot. Vogel`s).

vogels

Uchwyt sufitowy, pozwala na zawieszenie telewizora o przekątnej ekranu do 32 cali (fot. Arkas).

arkas

  • Udostępnij:
Autor

Tom

Brak opisu

1 komentarz
  1. Joanna Lang

    Marzec 24, 2011 at 12:29 am

    To nie komentarz tylko pytanie.Czy kazdy telewizor mozna zamontowac do ramienia montowanego do sciany czy musi to byc specjalny model ?pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *